165Cumalıkızık Köyü Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı tarihi açıdan önemli bir köydür. Bursa’ya gidipte Cumalıkızık köyüne uğramadan gelmeyin derim.

Bursa’dan Belediye otobüsleri ile gidebilir isterseniz şahsi aracınızla gidebilir ve Piknik alanı içerisindeki ve özel park yerlerine park edebilirsiniz.20-25 dakikalık bir araba yolculuğu ile Bursa merkezden çok rahat Cumalıkızık Köyüne gidebilirsiniz.

Cumalıkızık köyü Osmanlı’nın ilk dönemlerinde kurulmuştur. Tahminen 1300 lü yıllarda. Halen bu tarihsel dönemi yansıtan köy gibi, Derekızık, Fidyekızık köyleri bulunmakta, buraya Cumalıkızık denmesinin sebebi ise diğer kızık köylerinin Cuma namazı için burada toplanmış olmalarından kaynaklanmaktadır.
1

28812

Bursa-cumalıkızık

cumalikizik_1252434942
Cumalıkızıkta dünyanın en dar sokağı olan Cin Sokağı yada diğer adıyla Cin Aralığı bulıunmaktadır. Ayrıca Köyde Osmanlılardan kalma Hamam, Bizanslılardan kalma Kilise kalıntıları ve Etnoğrafya müzesi bulunmaktatır.

Yerli turistlerin yanında yabancı turistlerinde ilgi odağı olan köyde bol bol doğa güzelliklerini görebilir,tarihi her sokağında hissedebilirsiniz. Evler halen ahşap kerpiçten yapılı ve rengarenk çiçeklerle donatılmış. Bu güzelliğe hayran kalacaksınız.

İyi Tatiller