170 yıllık ve 4 kuşak Hacı Şakirler Evi olarak anılmaktadır. Konağımızın mimari özelliklerinden yapan ustanın Bektaşi olduğu, konağı yaptıran Hacı Şakir Dede’nin Osmanlı Devletinin son döneminde Osmanlı Bankasında çalıştığı ve emekli olduktan sonrada ceviz ağacı ticareti yaptığı anlatılmaktadır. Ayrıca Hacı Şakir Dede’nin İstanbul Beyoğlu’nda bir ofisinin olduğu ve adına özel yapım İngiliz bir fotr şapka yaptırdığı daha doğrusu şapkası ile ünlü bir zat olduğu söylenmektedir.
27fb5IMG_5618

62987IMG_5629
Oldukça entelektüel bir şahıs olan Hacı Şakir Dede’nin Londra’dan el yapımı bu özel şapkası konağımızın kıymetli eşyaları arasında teşhire sunulmuştur. Konağımızda zaman içersinde ipek böceği kozacılığı ve ipek üretiminin yapıldığı bu nedenle bahçesine dut ağaçlarının ekildiği biliniyor. Dut ağaçlarımız hala mevsiminde meyve vermektedir. Altı adet odası olan konağımızın geleneksel türk evi mimari karakterini yansıttığı görülmektedir. Restorasyonu bire bir aslının korunmasına özen gösterilmiştir. Üst kat odalarımız yazlık ev tarzında alt kat ise daha alçak tavanlı yoğun kış şartlarında uygun ısıtma amaçlı olarak yapılmıştır. Bahçemizde Ekolojik sebze üretimi yapılmakta ve konuklarımızın hem yetiştirme hem de mutfağında lezzetli yemeklerle beğenisine sunulmaktadır. Mudurnu ilçesinin en güzel evlerinden biri olan Hacı Şakirler Konağı Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Derneği tarafından son derece harap bir şekilde alınarak restore edilmiş ve kültür mirasımıza geri kazandırılmıştır.

Konağımız aynı zamanda evden çıkan eski eşyalar ve çevreden toplanan eski eşyalarla zaman içersinde etnografik bir müze olarak teşhir edilir. Konakta, Eko-Yaşam Doğrultusunda doğaya en az zarar verecek şekilde hizmet verilmektedir. Bu amaçla eğitim ve seminer çalışmaları yapılabilmesi için eskiden evin ahırı olan girişteki bölümlerden biri cep sineması olarak düzenlenmiştir.
Mudurnu Kültürel Turu

Hisar tepesi trekking
Mudurnu Tarihi evler turu
Tarihi Türk Hamamı ziyareti
Abant yokuşundan yamaç paraşütü

İletişim:
Musalla Mahallesi
Meydan Sok No: 1
Mudurnu – BOLU
E-mail: mehmet_cantuk14@hotmail.com E-mail: info@hacisakirlerkonagi.com
Mobil: 0532 281 35 14
Sabit: 0374 421 38 56