Kelebekler vadisi:

Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan doğal bir hazinedir. Sahip olduğu endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995’de 1. derecede doğal SİT ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kaynağı Faralyaköyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen şelale, Vadi’nin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz’e ulaşır.
The Blue Lagoon Oludeniz Turkey

keebekler vadisi

Kelebekler Vadisi’nin özgün coğrafi yapısı, bitey ve direyi bilim çevrelerinin, özellikle botanikçilerin ve entomologların inceleme ve laboratuar çalışmalarına konu olmakta; ulusal ve uluslararası çevre örgütlerinin ve ekolojik oluşumların dikkatini çekmektedir.

Kelebekler Vadisi’ne ulaşım Ölüdeniz’den kalkan teknelerle sağlanır. Faralya (Uzunyurt) köyünden bir patika Vadi’ye ulaşır; fakat ipli tırmanış rotaları ve değişken yüzeyi nedeniyle, bir rehber eşliğinde yapılmalıdır.

Kelebekler Vadisi’nde doğal yaşamı korumak ve bunun için gereken önlemleri alarak projeleri hayata geçirmek amacıyla bir tesis meydana getirilmiştir. Ziyaretçilere çadır ve ağaç evlerde konaklama imkânları sunan işletme günlük 500 konuk kapasitesine sahiptir ve Kelebekler Vadisi’nin 100 dönümlük arazisi üzerinde ekolojik tarım yapmanın yanı sıra; arıtma, deniz temizliği ve temiz enerji hususlarında projeler gerçekleştirmektedir.

 Akdeniz Beach Hotel Ölüdeniz

Akdeniz Beach Hotel, toplam 53 oda kapasitesine sahiptir.
Her odasında; balkon, banyo, eşya dolabı, fön makinesi, havlu, klima, oda temizlik, televizyon, uydu yayını ve tuvalet bulunmaktadır.
j0dqd7Cx

GDRqd7Cx
Otelin tesis özelliklerinde ise; otopark, plaj, restoran, sigara içilmeyen oda, ücretsiz gazete, 7/24 açık ön büro, bar cafe, çocuk kulübü, ek yatak, emanet kasa, internet ve oda servisi mevcuttur. Akdeniz Beach Hotel tüm yıl açık olup; denize 100 metre uzaklıktadır. Havaalanına ise; 60 kilometrelik bir mesafede yer alır.

İletişim:
Becekız Mah. Ölüdeniz Cad. No : 53/D Ölüdeniz / Fethiye